į pradžią turinys susisiekite
Straipsniai spausdinti
Stovyklautojai susipažino su muitininkų darbu
Stovyklautojai susipažino su muitininkų darbu

Stovyklautojai susipažino su muitininkų darbu

Stovykloje “Vaikystės šilelis” atostogaujantiems vaikams netrūksta pramogų, tačiau čia paskaitą bei pasirodymą sumanė surengti ir Panevėžio teritorinės muitinės darbuotojai. Jie 150 vaikų pasakojo apie savo įstaigos darbą, supažindino su pagrindinėmis funkcijomis, demonstravo įrangą, darbo metodus, o daugiausiai stovyklautojų dėmesio sulaukė darbuotojų parengtas pasirodymas, kuriame savo sugebėjimus demonstravo labradorų veislės šuo, išmokytas ieškoti narkotikų.

Panevėžio teritorinės muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus viršininkas Vilgelmas Vildžiūnas džiaugėsi, kad stovykloje “Vaikystės šilelis” atostogaujantiems vaikams buvo suteikta galimybė susipažinti su muitinės veikla, naujienomis. “Programos tikslas yra švietėjiškas, norėjome parodyti, kad yra tokia įstaiga kaip muitinė ir ji atlieka įvairias funkcijas. Daugelis muitinę painioja su policija, tačiau parodėme, kad turime mobiliąsias grupes, specialią įrangą ir sugebame sugauti pažeidėjus bei kontrabandą gabenančius asmenis”, - apie stovykloje surengtą pristatymą kalbėjo V.Vildžiūnas.

Net 150 stovyklautojų nuo 6 iki 15 metų klausėsi pasakojimų apie muitininkų darbą, kokie yra muitinės postai, kas pasikeitė įstojus į Europos Sąjungą. Vaikai buvo supažindinti su prekių gabenimo kontrole, galėjo pasižiūrėti fotografijas, kuriose užfiksuota, kaip pažeidėjai automobiliuose, žaisluose, maisto produktų pakuotėse slepia narkotines medžiagas, ginklus, cigaretes. Daug dėmesio sulaukė ir įrangos demonstravimas. Jaunuolius itin domino metalo detektorius, tankio matuoklis, muitininkų dar vadinamas kontrabandos detektoriumi, ar fibroskopas, padedantis ertmėse užtikti paslėptą kontrabandą.

Jau tris pamainas stovykloje poilsiaujantis Vitalijus Jasinskas džiaugėsi Panevėžio teritorinės muitinės specialistų surengtu pasirodymu ir tikino, kad jį sužavėjo ir teorinė paskaita, ir demonstracija. “Kadangi jau ilgai esu stovykloje, tad tie patys renginiai nusibosta ir labai džiaugiuosi, kai atvyksta įvairių įstaigų darbuotojai. Man patiko muitininkų pasirodymas, nors žinojau, kad yra tokia tarnyba, bet buvo įdomu paklausyti, kaip jie dirba. Teorinė paskaita man buvo net įdomesnė, nes sužinojau, kaip jie gaudo pažeidėjus”, - sakė V.Jasinskas.

Stovyklos “Vaikystės šilelis” direktorė Ramutė Čėplienė tikino, kad vaikams netrūksta pramogų ir renginių, kasdien stovyklautojams siūlomos ne tik sportinės varžybos, bet ir kultūriniai pasirodymai. “Vos atsikėlę vaikai mankštinasi, dalyvauja estafetėse, judriuose žaidimuose. Stovyklautojai mielai žaidžia krepšinį, kvadratą, o po pietų rengiasi meniniams pasirodymams, - sakė R.Čėplienė. - Kiekvieną pamainą organizuojame miško šventę, savivaldos dieną, talentų, indėnų šou, renkame šauniausią stovyklautoją. Vaikai dalyvauja “Maksimanijoje”. Po vakarienės visi renkasi į diskoteką”.

“Vaikystės šilelio” direktorė džiaugėsi, kad į stovyklą dažnai atvyksta ir įstaigų ar organizacijų atstovai, kurie pristato savo darbo metodus. “Vaikams apie savo darbą dažnai pasakoja policijos atstovai, kinologai. Pas mus atvyksta ir magijos teatras, “Žemaitijos pienas” organizuoja piratų šou. Pirmą kartą apsilankė muitininkai ir jų pasirodymas vaikams patiko. Svarbiausia, kad stovyklautojų atmintyje lieka bent dalis naudingos informacijos”, - sakė R.Čėplienė.

Neringa Sirtautienė
tel. (8-655) 04728
neringa@sekunde.com

plačiau
 
KTU Panevėžio Instituto fuksų stovykla
KTU Panevėžio Instituto fuksų stovykla
Praėjusį savaitgalį, rugsėjo 12 ir 13 dienomis vyko KTU Panevėžio Instituto fuksų stovykla, kurią organizavo studentų atstovybė „PanFiSa“.

Stovykloje dalyvavo tiek Technologijų, tiek Vadybos ir administravimo fakulteto pirmakursiai. Saulėtą šeštadienio rytą visi dalyvausiantys rinkosi universitete ir nekantriai laukė išvykimo į stovyklą „Šilelis“. Veiksmas prasidėjo vidurdienį ir visus atvykusius draugiškai pasitiko „PanFiSa“ komanda. 

Iškabinta vėliava, nuotraukų parodėlė su įamžinta studentų atstovybės veikla, sukūrė jaukią aplinką. Stovyklos atidarymas, atstovybės prisistatymas ir, žinoma, susipažinimo žaidimai – visa tai jau tapo tradicija. 

Šiais metais stovykloje dalyvavo 27 studentai, neskaitant atstovybės komandos, taip pat turėjome du dalyvius iš studentų mainų programos Erasmus. Stovykloje didžiąją pirmakursių dalį sudarė vaikinai, todėl neatsiejamos tapo futbolo varžybos į kurias įsijungė visi dalyviai.

Studentai aktyviai dalyvavo užsiėmimuose. Stovyklos “vinimi” tapo žaidimas „Medžioklė“, kuris vyko visos stovyklos metu, o pagrindinis prizas nugalėtojui – kelionė į projektą Baltarusijoje. Šį prizą laimėjo Justinas, nugalėjęs 7 dalyvius. Pagrindinė žaidimo taisyklė yra liepti atlikti tam tikras užduotis atsitiktinai išsitrauktam žaidėjui, kad jis pats to nesuprastų, kitaip sakant „prigauti“.

Vakaro programa prasidėjo po skanios vakarienės. Nebuvo apsieita be šokių iki paryčių ir linksmų dainų pritariant gitarai, kai visi norintys galėjo gauti dainos žodžius ir smagiai dainuoti ratuke. Visi žaidimai, darbai grupelėse, pramogos padėjo susidraugauti studentams, susirasti naujų draugų, nugalėti scenos baimę vaidinant pagal išsitrauktas pasakas. Taip pat žaidimų forma buvo stengtasi sužinoti ko studentai tikisi iš atstovybės, kokiomis naujomis idėjomis galėtume tobulinti „PanFiSos“ organizuojamus renginius, kad jie būtų patrauklūs studentams, populiarūs, kad juose dalyvautų kuo daugiau studentų, kurie tikimės bus tokie pat aktyvūs ir įsitrauks į „PanFiSos“ veiklą.

Antroji diena prasidėjo ankstyvu pažadinimu. Visi bendravo drąsiau, laisviau. Per pietus skanavome ant laužo kepta studentiška kiaušiniene. Stovyklos metu netilo juokas, visi buvo linksmi ir draugiškai nusiteikę - vadinasi, mūsų tikslas pasiektas. Stovyklos uždarymas prasidėjo vedėjos žodžiu. Vėliau kiekvienas turėjo pasidalinti savo mintimis, kas patiko ir nepatiko stovykloje. Visi gavo atminimo dovanėlių, saldžių prizų ir žinoma pažymėjimus, kad prisidėjo prie KTU PI studentų atstovybės organizuotos „Fuksų stovyklos 2009” rengimo ir įgyvendinimo. Labai pradžiugino, kad visiems dalyviams stovykla paliko neišdildomų įspūdžių, taip pat džiaugiamės Erasmus studentų atsiliepimais, kad visi studentai jiems yra labai draugiški ir šią stovyklą jie tikrai ilgai atsimins.


Nuotraukos: Romualdas Šerys

Straipsnio autorė: Viktorija Kirpota 

www.panevezieciai.lt  

plačiau
 
Narkotikai ir alkoholis
Narkotikai ir alkoholis

Buvusius teisėsaugos pareigūnus vienijanti organizacija „Tautos skydas“ praėjusią savaitę Panevėžio rajone esančioje stovykloje „Vaikystės šilelis“ surengė prevencinę paskaitą apie narkotikų ir alkoholio žalą.

Kaip geriausiai galintį padaryti poveikį vaikams, renginio organizatoriai pasirinko filmą apie kvaišalų vartojimą bei į narkotikus įnikusių žmonių patiriamą smurtą, vėliau buvo Seimo nario Lino Karaliaus paskaita apie alkoholį.

Paskaitose dalyvavo per šimtą stovykloje poilsiaujančių vaikų. Paskui jie turėjo progą stebėti tarnybinių šunų pasirodymą, dalyvauti savigynos pamokėlėse.

Vieno iš renginio iniciatorių „Tautos skydo“ pirmininko Rimanto Norkūno nuomone, nevyriausybinės organizacijos gali nemažai nuveikti.

„Dauguma buvusių pareigūnų yra nusiteikę kalbėti apie kvaišalų žalą“, – teigė R.Norkūnas.

Tokios nuomonės yra ir stovyklos vadovė Daiva Arelytė. Ji teigė, kad vaikų stovyklose neaktuali narkotikų problema, tačiau visai kitokia situacija yra dėl rūkymo.

„Tikslas yra prevencija, nes paauglystėje išryškėja noras pasirodyti. Vaikai turi žinoti liūdnas alkoholizmo ir narkomanijos pasekmės. Dėkui Dievui, stovyklose nėra narkomanijos protrūkių. Galbūt tai todėl, kad trumpas stovyklavimo laikotarpis, o galbūt į stovyklas atvažiuoja motyvuoti vaikai. Tačiau ryškėja rūkymo problema, todėl tokios programos reikalingos, kad vaikai bent jau susimąstytų. Yra į sutartį įtraukta, kad negalima rūkyti, bet trylikamečiai, penkiolikamečiai ieško vietelių, kur užtraukti dūmą“, – tvirtino D.Arelytė.

Mantas TOMKŪNAS

M.Norvaišo nuotr. POVEIKIS. „Vaikystės šilelyje“ paskaitos apie rūkymo žalą klausėsi per šimtą vaikų.

plačiau
 
Vaikų vasaros stovyklos – mada ar būtinybė?
Vaikų vasaros stovyklos – mada ar būtinybė?
Tėvai, nesuskubę savo atžalų užrašyti į vasaros stovyklas, praktiškai jau pavėlavo – pasirinkimo beveik nėra. Kelialapiai į jas pradėti graibstyti dar kovo mėnesį. Nors už vaikų poilsį tėvams teks pakloti 10 proc. daugiau nei pernai, stovyklų paklausa bent trečdaliu didesnė už pasiūlą. Šiemet Lietuvoje veiks apie 2 tūkst. įvairių stovyklų, kuriose ilsėsis apie 100 tūkst. vaikų.

Stovyklos nyksta

Anot Lietuvos jaunimo centro specialistės Aurelijos Augūnienės, lyginant su pernai metais, šiemet stovyklų bus šiek tiek mažiau, tačiau katastrofiškai mažėja stacionarių stovyklų. „Pernai jų turėjome 35, šiemet veiks tik 29. Baigiasi panaudos sutartys gerose vietose ir jas išstumia verslininkai. Taip išnyko net trys stovyklos prie jūros, Kunigiškėse“, - pasakojo pašnekovė.

Specialistės teigimu, būtent stacionarių stovyklų poreikis yra didžiausias. Mat į jas gali patekti pavieniai vaikai. Tuo tarpu įvairios teminės stovyklos – geologų, geografų, kraštotyrininkų ar kitokios – rengiamos atitinkamus būrelius lankiusiems vaikams.

„Visiškam prašalaičiui į jas patekti sudėtinga, mat vadovai atsakomybę prisiima tik už savo būrelio vaikus. Pastarieji šiose programinėse stovyklose taip ir užauga“, - teigė A. Augūnienė.

Anot specialistės, vyresni moksleiviai pamėgę turistines stovyklas. Jos, beje, ir pigesnės. Taip pat populiarios skautų, sakaliukų, ateitininkų, jaunųjų ūkininkų stovyklos.

Kiekviena savivaldybė rengia ir dienos stovyklas, tačiau jos populiarios tik tarp pradinukų. Tokios stovyklos vyksta ir daugelyje mokyklų, tačiau nėra itin mėgstamos – mokyklos patalpos vaikams per mokslo metus būna pabodusios.

Nors stovyklų finansavimui Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 10 mln. litų, tėvams už vaikų poilsį tenka pakloti nemenkas pinigų sumas. Anot A. Augūnienės, pigiausios yra dieninės stovyklos – nuo 50 iki 150 litų, turistinės stovyklos kainuoja nuo 100 iki 300 litų, stacionarios – nuo 400 iki 600 litų.

Tačiau specialistė įsitikinusi, kad jei stacionarių stovyklų būtų bent trečdaliu daugiau, net ir tada visi kelialapiai būtų išgraibstyti.

„Dauguma jų – bendro pobūdžio, tik kai kurios turi savo pakraipą. Pavyzdžiui, „Atgaja“ netoli Vievio – daugiau meninės pakraipos, „Merkurijus“ Kauno rajone - norintiems išmokti vairuoti, „Gintaro“ poilsiavietė pritaikyta neįgaliesiems“, - pasakojo pašnekovė.

Tėvų galvos skausmas

Privačių įmonių rengiamos stovyklos – dar brangesnės. 5 dienos dieninėje stovykloje kainuoja apie 200-400 litų, tačiau ir jų siūlomos paslaugos įvairesnės – ekskursijos, baseinas, užsiėmimai sporto klubuose. 10 dienų stacionarios stovyklos kaina prasideda maždaug nuo 600 litų, užsienyje – dažniausiai nuo 1500 litų.

„Šiuo metu vietų turime jau ne į visas stovyklas. Netrukus užsipildys ir likusios“, - neabejojo „Kelionių akademijos“ vadybininkė Rasa. Bene greičiausiai išperkami kelialapiai į stovyklas 10-12 metų vaikams, ypač jeigu jos yra arčiau Vilniaus.

„Klientai klausia dėl stovyklų prie jūros, tačiau mes jų atsisakėme. Ten, kur sąlygos normalesnės, labai brangios patalpos, o senesni pastatai neatnaujinti“, - pasakojo vadybininkė.

Anot jos, populiarios ir karinės stovyklos, taip pat išgyvenimo stovyklos. Pastarosios ir šiek tiek pigesnės, nes gyvenama gamtoje. „Vis dėlto greičiausiai žmonės renkasi ne pagal kainą, o pagal tai, kas vyks stovykloje“, - įsitikinusi pašnekovė.

Tuo tarpu 4 vaikus auginanti vilnietė Matilda, dar prieš keletą ištyrinėjusi stovyklų rinką, daugelį jų vertina kritiškai. Anot jos, stovyklos neretai turi tik skambius pavadinimus, tačiau juose vykstantys renginiai – pritempti, laba vienodi ir nuobodūs. Tačiau vasaros be stovyklos ji taip pat neįsivaizduoja.

„Mums, tėvams, rasti aplinką, kurioje vaikas teisinga linkme būtų ugdomas ir vasarą, yra tikras džiaugsmas. Ir jei stovyklos magnetizmas neišgaruoja visus metus, tai šį tą reiškia“, - savo pasirinktą stovyklą „Atgaja“ gyrė pašnekovė.

Anot jos, natūralu, kad vaiko vasaros atostogos tėvams kelia papildomų rūpesčių. „Jei per mokslo metus vaikas po visų būrelių grįždavo tik pavakary, dabar jam tenka kažkur trintis. O kai jis trinasi, tuoj pat atsiranda kompanijų, kurių visų aš negaliu patikrinti. Todėl stovykla man – kaip saugumo garantas. Svarbiausia, kad vaikas ne tik bus „nuimtas“ nuo mano galvos, bet ir kažkuo praturtės“, - svarstė moteris.

Vilnietė apgailestavo, kad vasarą atostogų išeina ir visi būrelių vadovai. „Mano sūnus lankė modeliavimo būrelį. Nė neabejoju, kad jis lėktų į užsiėmimus ir vasarą, jei tokie būtų. Manau, jei vaikai turėtų kuo užsiimti, tuo mažiau reikėtų kalbėti apie smurtą ar kitas problemas“, - įsitikinusi Matilda.

Netinkami streotipai

Paramos centro vaikams vadovė Aušra Kurienė vasarą planuojantiems tėvams pirmiausiai pataria atsižvelgti į vaiko poreikius. „Per mokslo metus vaikai turi mažai malonumų – mokymosi krūvis yra didelis, po pamokų vyksta būreliai, o neretai dar ir papildomos pamokos su repetitoriais. Todėl vasarą vaikui būtina pailsėti“, - teigė pašnekovė.

Psichologė patarė neieškoti vaikams būtinai lavinančių ar mokomųjų stovyklų. Svarbiausia, kad jiems būtų smagu. Mat tėvai turėtų prisiminti, kad ne vien mokslai yra svarbu.

„Vaikui reikia ir daug kitokių dalykų – susidraugauti, patirti naujų įspūdžių, išbandyti kažką nauja, nebijoti likti vienam, miegoti kitoje lovoje. Jei tėvai mano, kad vaikui reikia sportuoti, o mokslo metais jis tam laiko neturėjo, galima jį užrašyti sportinės pakraipos stovyklą, tačiau svarbu nepersistengti – kad jis ten nepasijustų nevykėliu“, - teigė A. Kurienė.

Anot jos, tėvai neturėtų baimintis, kad vaikas, pasibaigus mokslo metams, nori tiesiog patinginiauti. Juk apie tą patį svajoja ir pervargę suaugusieji. „Tiesa, vaikai paprastai nori palakstyti, o nerasdami, kur save išlieti, atsiranda kompiuteryje arba kokiose nors nesaugiose grupėse. Tuomet tėvai iš tiesų turi dėl ko nerimauti. Todėl visada reikia ieškoti galimybių, kaip užimti vaiką – gal su kaimynais ar klasiokų tėvais kooperuotis.

Taip pat naudingi kūrybinio pobūdžio būreliai, tačiau reikia labai aiškiai žinoti, kas toje srityje nori lavintis – mama, kuri apgailestauja taip niekada ir nenulipdė vazos iš molio, ar vaikas“, - patarė pašnekovė.

Tuo tarpu paaugliams psichologė patartų surasti darbą. „99 proc. paauglių nori dirbti, todėl tėvai turėtų jiems padėti. Tai gali būti visai nesudėtingas darbas pas giminaičius ar pažįstamus – prižiūrėti vaikus, padėti dirbti darže. Gal vaikas daug neuždirbs, bet bus užimtas ir saugus. Nemanau, kad tai išnaudojimas ar kokio įstatymo pažeidimas, o tik abipusiai naudinga veikla. Nuobodulys paauglystėje – labai pavojingas veiksnys“, - įspėjo psichologė.

plačiau
 
Straipsnis (su santrauka)
Straipsnis (su santrauka)

Ilgąjį Žolinių savaitgalį, kai pamaldūs lietuviai skubėjo į bažnyčias, vaikų stovykloje „Vaikystės šilelis“ visas tris dienas ūžė baikeriai. „Maldos programoje nebuvo. Kas norėjo, tas pasimeldė plieniniam Dievui“, – juokavo jie ir tuoj rimtai pridūrė, kad reikalai su Aukščiausiuoju – kiekvieno asmeninis reikalas.

Pirmąją renginio dieną, šeštadienį, iš tiesų ne vienas motociklininkas šaukėsi dangaus.

Įvairiausių atrakcijų prasimaniusiems baikeriams vieną sumanė pasiūlyti ir gamta.

Linksmybėms įsibėgėjus, prieš pat baikerių sumo varžybas, staiga smarkiai užtemo ir prasidėjo liūtis. Baikeriai ir svečiai puolė slėptis kas kur – vieni palapinėse, kuriose buvo prekiaujama baikerių atributika, kiti – po lauko kavinės skėčiais, dar kiti grūdosi  į namelį, kuriame buvo įsikūręs renginio organizacinis štabas.

Buvo ir tokių, kurie liko stovėti lietuje, bet, kai iš dangaus ėmė byrėti ledo gabaliukai ir pakilo smarkus vėjas, ir šie puolė ieškotis pastogių.

Prekybinėse palapinėse ir po kavinės skėčiais susislapstę baikeriai ir renginio svečiai iš pradžių buvo gana optimistiškai nusiteikę. Mat tikėjosi, kad liūtis greitai liausis.

Tačiau, kai pusvalandį prakiuręs dangus nerodė jokių ženklų, kad lietus liausis, publika ėmė nekantrauti.

„Užsukite tą prakeiktą kraną. Ne, ne alaus statinės, o dangaus“, – iškišęs galvą iš palapinės šaukė vienas motociklininko apranga vilkintis jaunuolis, sukeldamas šalia stovinčiųjų juoką.

plačiau